Сушена свинска рибица – филе Елена Рецепти Хранене by Христо Димитров - 24.01.201814.04.201914 Филе Елена (рибица, пастърма) може да се приготвя през цялата година, но най-добре е това да стане през студените зимни месеци. Ако го приготвяте лятото, ще трябва да използвате хладилник. Основните продукти за приготвянето на пастърмата са: свинско контра-филе морска сол подправки – в моя случай това са: чубрица – 35%, сминдух – 35%, джоджен 25%, черен пипер 5% Това е може би най-лесната рецепта за приготвяне, само трябва да се съобразите с две основни неща: месото трябва да се осоли добре не трябва да се суши прекалено дълго, защото става прекалено сухо и жилаво и не може да се дъвче Предоставям ви технологията в няколко стъпки: Месото се посипва щедро с морска сол и престоява така около 48 часа, то ще си поеме колкото му е нужно за този период След това се измива хубаво със студена вода на чешмата и се откисва около 2 часа в студена вода в една тенджера за може водата да отнеме от излишната сол в месото (основно от повърхностния слой) Изважда се месото и се отцежда около 30 минути от водата. Някои го затискат с тежести и увиват в хавлиени кърпи, но според мен това е излишно. Аз го слагам на дървена дъска за рязане под наклон в една тава и след 30 минути – 1 час е готово. Реално се отцежда, докато приготвя подправките. Смесват се подправките в съотношението, описано по-горе в т. 3 или по ваш вкус. Аз обикновено разделям цялото контра-филе на две парчета по около 25 – 30 см и едното го правя със зелени подправки, а другото – с преобладаващи червени. Овалва се отцеденото филе в подправките, като се изтръсква да падне излишното. Пробива се дупка в единия край и се връзва с канап, на който се увисва за да се суши или се слага на скара на сенчесто и проветриво място (а лятото в хладилника). Суши се 10 – 15 дни в зависимост от влажността на околната среда. Аз го суша на остъклена тераса и първите проби започват още на 10-ия ден. На снимките месото е съхнало точно 10 дни в затворена остъклена тераса, в която не мръзне и се отваря всеки ден за по около час. Консумира се с ракия, вино и бира :). Моето предпочитание е червено вино от каберне. Наздраве и добър апетит! Related Images:Свързани статии Доматен сос с манатарки за паста Как да свалим 5 килограма за 3 седмици без упражнения? „Най-добрият готвач на света“ почина на 44-годишна възраст Свинско с манатарки и целина Кравето масло, източник на здраве Share on Facebook Share 0 Share on TwitterTweet Share on Pinterest Share 0 Share on LinkedIn Share Share on Digg Share 0 Total Shares
Да, пробвал съм и с 50% морска сол и 50% захар. Много ми хареса и по този начин. По-мек вкус става като има и захар. А за консервацията, захарта също помага.
Добър резултат се постига и ако се направи саламура вместо суха сол и в нея се изсипят няколко(около 5) ампули витамин С. Така месото остава червено.
Идеята да се наложи месото със суха сол е да се отцеди част от водата на месото. Реално солта изпича месото. Вкусът със саламура е съвсем друг.
Цветан отгоре е написал за Витамин C, но аз не съм слагал нищо и не съм гонил този резултат. Аз търся само по-добри вкусови качества. При мен този цвят е на 10-ия ден от съхненето, после потъмнява леко, но рядко се случва да се задържи толкова :)!
По принцип засипването със сол не се прави само за овкусяване. Солта има задачата да „сготви“ месото и затова е нужно по-дълго време. С по-дългия престой в солта се гарантирате, че месото ще се сготви и отвътре.
За „червената гама“ – подравките са преобладаващо червени – червен пипер, куркума. Смесвате ги в съотношение по ваш вкус. Всичко останало е същото.